Magyar Ifjúsági Vöröskereszt Észak-alföldi régió

Legyél te is életmentő!

MENÜ

Képzési programok

 

A Magyar Vöröskereszt tevékenységében a munkatársak, az önkéntesek, és a társadalom megannyi csoportjának képzése, felkészítése az egyik legfontosabb feladat. Nemcsak a belső, a külső képzések, ismeretterjesztő programok mind a Magyar Vöröskereszt eszmeiségének terjesztését szolgálják. Mindemellett számos jogszabályi kötelezettség is hárul a nemzeti szervezetre, elég csak a gépjárművezetők elsősegély-képzésére és vizsgáztatására gondolni. Az országos szervezet együttműködve a megyei intézményekkel - a Vöröskereszt alapelveivel összhangban - sorozatos képzéseket szervez.

 

Önkéntesek felkészítése

Hagyományos vöröskeresztes munkához kapcsolódó képzések elsősorban véradásszervezésnél a vérfelhasználás mennyiségi és minőségi követelményeivel, a véradás donorra gyakorolt hatásaival, a kiszűrések okaival, valamint a kommunikációval és konfliktuskezeléssel foglalkoztak. A készenléti csoportok esetében a várható baleseti szituációkra való felkészülés, annak speciális elméleti és gyakorlati ismeretei szerepeltek a képzési anyagban.

 

Kortársképzés

A kortársképzésben részt vett fiatalok az elsajátított ismereteiket kortársaiknak adják tovább, mindemellett maguk is szerveznek hasonló képzéseket. Különösen igaz ez a bázisiskolákban, ahol a vöröskeresztes munka folyamatos. A kiképzett kortársképzők közül elsősorban az elsősegélynyújtás, baleseti szimulációs területen jelentős. A kortársképzésen részt vett fiatalok foglalkoztatása nagyban függ attól, hogy az iskolák mennyire igénylik a HIV/AIDS-prevenciós és eszmeterjesztő előadásokat. 2007-ben például 249 kortársképző tanfolyamon 5.259 fiatal vett részt.

 

Ifjúsági vezetők képzése

Az ifjúsági vezetők képzésére minden évben sor kerül. Az évente 2-3 alkalommal szervezett továbbképzéseken szó esik az embléma védelméről, a fiatalok szerepéről, a bázisiskolák munkájáról, annak jelentőségéről, az eszme terjesztéséről, a fiatalok szolidaritásra neveléséről.

 

Munkatársak képzése

A Magyar Vöröskereszt a munkatársak képzésére is nagy figyelmet fordítot.  A területi és megyei szervezeteink munkatársai rendszeresen részt vesznek más szervezetek által rendezett képzéseken, szakmai konferenciákon. A képzések segítséget nyújtottak mindennapi munka hatékonyabb ellátásához.

Felnőttképzési intézményekben (Budapest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye - működési területükön és kihelyezett formában egyaránt) folyó képzések a munkába állást, a munkahely megtartását segítették elő, célozták meg. Tanfolyamaik között egyaránt megtalálhatóak voltak a támogató szolgálatok dolgozóinak és önkénteseinek képzése („Motiváció és megerősítés a fogyatékkal élőket segítő szociális szakemberek és önkéntesek számára"), családi napközit működtetők tanfolyama, házi gyermekfelügyelők, döntés-előkészítők képzése, motiváció és megerősítő képzés, bébi szitter és házi gondozók képzése, illetve kreditpontot adó továbbképzések (Amíg a mentő megérkezik, Erőszak a családban)

 

Elsősegélynyújtó tanfolyamok
Az elsősegélynyújtó tanfolyamok iránti igény területenként változó, a szervezetek tapasztalatai eltérőek. A megszervezett tanfolyamokat képzett önkéntesek, egészségügyi szakemberek, mentőtisztek vezetik.

 

A közúti járművezetők vizsgáztatása

A leendő autóvezetők számára elsőrendű, hogy tudják, vészhelyzetben hogyan segítsenek magukon, vagy éppen másokon. Az alapvető elsősegélynyújtástól az élet fenntartásáig, az újraélesztésig számtalan módon háríthatók el a baleset következményei. A kötelező elsősegélynyújtó képzések feladata a Magyar Vöröskereszt egyik legszebb kötelessége.

Asztali nézet